Ziyaret reddi iddiaları ardından Çin’den Rusya’ya: İlişkileri derinleştirmek istiyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, hem Çin Devlet Lideri Şi Çinping hem de Rus mevkidaşı Vladimir Putin‘in Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana yakın temaslarını sürdürdüklerini ve tüm seviyelerde görüş alışverişini geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

“Ziyaret reddi” iddiayı yalanlayan Cao, “Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin ve Rusya’nın devlet liderleri ve üst seviye yetkilileri, çeşitli yollarla yakın temasta bulundular ve ikili ilgiler ve çeşitli alanlarda işbirliği konusunda vaktinde ve tesirli irtibat gerçekleştirdiler” dedi.

‘İlişkileri derinleştirmek istiyoruz’

Asia Financial’da yer alan habere nazaran, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan üst seviye bir yetkili, ülkesinin Rusya ile işbirliği münasebetlerini derinleştirmek istediğini söz etti. Çin Dışişleri Bakanı Vekili Ma Zhaoxu ise, iki ülkenin G20 üzere sistemler aracılığıyla sözkonusu ilgileri geliştireceğini söz etti.

Ma tarafından yapılan bu açıklama Moskova’nın Çin Devlet Lideri Şi Çinping’in Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in Rusya’yı ziyaret davetini reddettiği istikametindeki haberleri yalanlaması akabinde geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, salı günü yaptığı açıklamada, Çin Devlet Lideri Şi’nin Putin’in ziyaret davetini reddettiği tezlerini kıymetlendirerek, “Bu büsbütün gerçek değil” demişti. Peskov, Çin tarafının Covid-19’a yönelik kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmaya başlamasının akabinde cumhurbaşkanlığı ziyaretlerinin karşılıklı yapılacağını da kelamlarına eklemişti.

Ne olmuştu?

Japon medyası daha evvel Şi’nin Putin’in davetini salgın nedeniyle reddettiğini yazmıştı.