TTB’den doktor cinayetinin ardından iş bırakma kararı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu, Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesiyle ilgili açıklama yaptı. TTB, 7-8 Temmuz’da tabipler ve sıhhat işçilerinin iş bırakacaklarını duyurdu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya, Konya Kent Hastanesinde hasta yakını Hacı Mehmet Akçay tarafından bugün silahla vurularak öldürülmüştü.

TTB Merkez Kurulu yaptığı açıklamada, sıhhatte şiddeti teşvik eden siyasetlere reaksiyon gösterdi.

Açıklamayı TTB Merkez Kurulu 2. Lideri Ali İhsan Öktem yaptı. Öktem, doktorların ve sıhhat işçilerinin, tüm sıhhat meslek örgütleri ile aldıkları ortak kararla 7-8 Temmuz’da iş bırakacakları duyuruldu. Yarın ülke çapında sıhhat kurumları önünde sıhhat işçilerinin yapacakları açıklamalarla sıhhatte şiddeti protesto edileceği belirtildi. Öktem, Dr. Ekrem Karakaya’nın son seyahatinde da ailesinin yanında olacaklarını belirtti.

Öktem’in akabinde Merkez Kurul üyeleri de Karakaya’nın kaydedilmesi ve sıhhatte şiddete dair hislerini paylaştı. Açıklamalarda sıhhatte şiddete karşı daha aktif ve caydırıcı yasa ve düzenlemeler talep edildi. Bunun için TTB’nin de her türlü işbirliğine açık olduğunun altı çizildi.