Tezcan Karakuş Candan soruşturması: Soylu’yu Danıştay durdurdu

CHP eski milletvekili ve iş insanı Sinan Aygün, Çankaya Belediyesi’nde mimar olarak vazife yapan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Lideri olan Tezcan Karakuş Candan hakkında “işe gitmeden maaş aldığı ve haksız yarar sağladığı” gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan ön inceleme raporu uyarınca Candan hakkında soruşturma açılmasına müsaade verdi. Candan ve Çankaya Belediyesi, soruşturma müsaadesinin iptali için Danıştay’da dava açtı.

Danıştay soruşturma müsaadesini iptal etti

Davaya Bakan Danıştay 1. Daire, Candan hakkında verilen soruşturma müsaadesini oybirliğiyle iptal etti. Kararın münasebetinde, Candan’ın Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticiliği ve Atalım Üniversitesi’ndeki yarı vakitli öğretim üyeliği misyonundan belediyedeki amirlerinin haberi olduğu belirtilerek, “Kaldı ki ön inceleme raporunda da ismi geçenin belediyede kendisine verilen vazifeleri aksattığı yolunda rastgele bir tespit de yapılmadığı…; isnat edilen aksiyonların, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldı” denildi.

‘Çıkan karar birçok açıdan emsal niteliğinde’

Tezcan Karakuş Candan, bugün yaptığı yazılı açıklamada kararı şöyle kıymetlendirdi:

“TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri olduğumdan bu yana, Oda olarak verdiğimiz, başta Atatürk Orman Çiftliği’nin ve kültürel varlıkların korunması, rant odaklarının emsal artışları ile haksız kar elde ederek bilim tekniği devre dışı bırakması üzere uygulamalara yönelik çabamızda, adresi muhakkak çevreler tarafından pek çok sefer amaç haline getirildik. İftiralar ve temelsiz ithamlarla verdiğimiz uğraş engellenmeye çalışıldı. Hakkımda ‘İşe gitmiyor, haksız kar sağlıyor, bankamatik memuru’ üzere telaffuzlar kullanarak kendileri ile bizi karıştırmak istediler. Togo İkiz Kuleleri’ne açtığımız dava sonucunda planların iptal edilmesi ve yıkım kararının verilmesinin akabinde Sinan Aygün de bu adresi aşikâr koroya katılarak hakkımda dilekçe verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu onayı ile mülkiye müfettişleri görevlendirildi. Temelsiz ithamlarla hazırlanan raporla benim, çalışma arkadaşlarımın ve çalıştığım kurumun prestiji sarsılmaya çalışıldı ve TCK’ya nazaran İçişleri Bakanlığı yetkisini aşarak hakkımızda soruşturma müsaadesi verdi. Danıştay 1. Dairesi’ne itiraz ettik. Çıkan karar birçok açıdan emsal niteliğindedir ve kesin karardır, itiraz kademesi bulunmamaktadır.

‘İçişleri Bakanlığı’na ders’

Oybirliği ile alınan bu kararın manası çok açıktır. Öncelikle İçişleri Bakanlığı’nın muhalefet partilerinin belediyeleri üzerinde yetkisini aşarak kurmaya çalıştığı 657 sayılı Kanun’a alışılmamış uygulamalarına karşı ders vermiştir. Bu alanlarda yetki ve sorumluluk İçişleri Bakanlığı’nda değildir, 657 sayılı Kanun kapsamındadır. İçişleri Bakanlığı’na ‘sınırı bil’ diyen bir karardır. Ayrıyeten, öteki yandan anayasal bir kuruluş olan TMMOB ve bağlı odalarında idare şuralarında ve öteki seçilmiş heyetlerde vazife alanlar, evvelki Danıştay kararları ile de belirtildiği üzere kamu vazifesi yaparlar, 657 sayılı Kanun bunu yasaklamaz, yönetiminin bilgisi olması kafidir, onayı gerekli değil demektir. Bu nedenle TMMOB ve bağlı odalarında heyetlerde vazife alan meslektaşlarımızın kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarında yürüttüğü çalışmaları engelleyen yönetimlere yönelik de emsal niteliğinde yaptırımdır.”