Süte yeni zam yolda

Süt kesiminde yaşanan problemler ve tahlil teklifleri konusunda kesim temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Lideri Şemsi Bayraktar ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Lideri Tevfik Keskin’in de ortalarında bulunduğu bölüm temsilcileri artan girdi maliyetlerinin süt üreticilerini zorladığını belirterek, “Çiğ süt /yem paritesinin 1.5 olması için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli” talebinde bulundular. Kesim temsilcilerinin açıklamasında, “Üreticilerimiz, Ulusal Süt kurulu tarafından tavsiye edilen süt fiyatı daha eline geçmeden yeme gelen artırımlarla yüzleşmek zorunda kaldı. Yurtiçi ve yurtdışı hammadde fiyatları arttıkça yem fiyatları arttı” sözlerine yer verildi.


“Ya artırım yapın ya da yem fiyatlarını düşürün”

Öte yandan üreticiler mazota, elektriğe, personele, nakliyeye eğ ilaca da artırım geldiğini belirterek, “Üreticilerimizin artık ne üretme şevki, ne de geleceğe dair umudu kaldı” dediler. Dal temsilcilerinin talepleri ise şöyle oldu:

  • Ulusal Süt Kurulu (USK) tavsiye fiyatının belirlediği müddetlerde çiğ süt /yem paritesinin 1.5 olması için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli
  • Kaba ve kesif yemlere gelen artırımlara yönelik önlem alınmalı
  • Diğer maliyet artışlarını durduracak önlemler hayata geçirilmeli
  • Çiğ süt fiyatları aylık olarak belirlenmeli
  • Üreticiye hayatını devam ettirecek istikrarlı bir gelir elde etmesini sağlayacak piyasa oluşturulmalı
  • Çiğ süte verilen 20 kuruşluk prim dayanağı hem üreticiyi destekleyecek hem de kayıt dışılığa kaymanın önüne geçirecek düzeye yani en az 1 lira düzeylerine çıkartılmalı
  • Damızlık hayvanların kesilmesini engelleyecek önlemler hayata geçirilmeli
  • Tüketiciye uygun fiyattan hayvansal eser alabilme imkânı sağlanmalı
  • Üreten ve tüketen keyifli Türkiye’nin inşası için faal siyasetler süratli bir biçimde hayata geçirilmeli.

15 Mayıs’ta litresi 7.5 liraya çıkarılmıştı

USK, 15 Mayıs’tan itibaren çiğ süt tavsiye satış fiyatını (çiğ süt dayanak primi hariç) 7.5 TL/litre olarak belirleyerek artırım yapmıştı. Kurul yaptığı açıklamada “Çiğ süt üretim maliyetinde değerli bir değişiklik olduğunda önümüzdeki süreçte piyasa koşullarına nazaran tekrar kıymetlendirme yapılacaktır” demişti.

Sektör temsilcileri açıklamasında bir litre sütün satışında üreticinin eline kesintiler çıktıktan sonra net olarak ortalama 7 lira geçtiğini aktardı. Açıklamada bir kilo yemin fiyatının kimi yerlerde 7.6 liraya dayandığı belirtildi.