Soylu’dan İmamoğlu’na ‘büyükelçi’ tepkisi: Şımarıklık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nda gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Soylu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu‘nun belediyelerin yabancı temsilcilik mensuplarıyla görüşme yapmasının Dışişleri Bakanlığı’nın müsaadesine bağlanmasıyla ilgili “Merkezi yönetimin toplum nezdindeki çürümüşlüğünü göstermek dışında manası yoktur” sözlerine “Bu bir şımarıklıktır” diyerek yanıt verdi.

‘Bu bir şımarıklıktır’

Soylu, basın mensuplarının “Yeni alınan kararla, devlet kurumlarının yöneticileri de artık diplomatlarla görüşürken Dışişleri Bakanlığı’ndan müsaade almak zorunda. Sizin İBB ile ilgili bir açıklamanız vardı, nasıl değerlendirirsiniz bu kararı?” sorusuna Cumhurbaşkanlığı genelgesini okuyarak, “Bütün bakanlıklara gitti. Biz de dağıtım yapmamız gereken yerlere gönderdik. Buralar nereler? Valiler, lokal idareler ilgili bu bahisteki kamu kurum kuruluşlarımız. Ya Allah’ınızı severseniz. Yani biz çadır devleti değiliz de bulunduğu yeri ‘çadır kurumu’ olarak nitelendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin bu bütüncüllüğü, devletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyeti çürümüşlük olarak kıymetlendirmek de cehalettir” diye karşılık verdi.

Soylu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bazı ülkeler, büyükelçilerimize yönelik, birtakım bakanlar bilhassa kabul göstermemektedirler. Buna ilişkin bir mütekabiliyet uygulanmaktadır. Bunu kim bilebilir? Dışişleri Bakanlığı bilebilir.

İlgili bir ülkenin bakanı yahut kamu seviyesinde bir üst yöneticisi yahut kamu vazifelisi bu türlü bir mütekabiliyet prensibinin varlığından yahut ilgili ülkenin bu türlü bir uygulamasından haberi olmadan bunu gerçekleştirebilir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış siyaseti açısından bir nakısa oluşturur ki biz bununla daima karşı karşıyayız.

Her şeyden kendisine bir menfaat devşirmeye çalışan zavallılar elbette ki olacaklardır, kifayetsizler elbette ki olacaklardır. Bazen niteliksizliklerini ve iş yapma kabiliyetlerinin yoksunluğunu arbedeyle örtmek isteyenler her daim olacaklardır.”