Soylu: Sosyal medya şeytanları devreye girdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangını ile ilgili toplumsal medya paylaşımlarına ait “Yangın başladığı andan itibaren toplumsal medya şeytanları devreye girdi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile yangın bölgesinde bulunan Soylu, geçen sene dünyanın ve Türkiye’nin en büyük orman yangınlarından birinin yaşandığını hatırlattı.

Yangın bölgesinde vazife yapan ormancıların ve onlara katkı sağlayan tüm kurumların cansiperane bir çalışma ortaya koyduğunu belirten Soylu, “Bir taraftan tüm ormancılarımız, arazözler, iş makineleri, şu anda yangının sirayet ettiği bütün alanlarda müdahale ediyorlar. En uç noktalara kadar müdahale ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, yangın çıktığı andan itibaren hem Sayın Bakan’ımıza hem bana çeşitli kereler talimatlarını ileterek sorunun takibinde olmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

Soylu, AFAD uyumunda şu ana kadar 571 aracın karadan alevlere müdahale ettiğini anlattı.

Yangınla ilgili toplumsal medya paylaşımlarına da değinen Soylu, şöyle devam etti:

“Yangın başladığı andan itibaren toplumsal medya şeytanları devreye girdi. Beşerler geceden itibaren burada uyumuyorlar ve herkes bir tek ağacın kurtarılması için gayret sarf ediyor. Onlarca helikopter, uçaklar ve yerden arazözler bir büyük gayret ortaya koymaya çalışıyorlar. Bundan ne anlıyorlar, ne keyif alıyorlar bilmiyorum. Bundan keyif alanların akli istikrarlarının kayıp olduğu çok net bir halde ortadadır. Bir histeri nöbetine tutulmuş durumdalar. Bundan bir an evvel kurtulmalarını diliyoruz.”

Soylu, “Siber Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm dezenformasyonlarla ve tüm palavra haberlerle alakalı önemli bir biçimde tespitlerini yaptığını” söz etti.