Rusya: Kiev’de füze üretilen binalar vuruldu

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ile 4 aydan fazla müddettir devam eden savaştaki Rus ordusunun hareketleri ile ilgili başşehir Moskova’da bilgi verdi. Ukrayna’daki askeri altyapılara yönelik taarruzlara devam ettiklerini belirten Konaşenkov, “Kiev’in Şevçenko Mahallesi’nde bulunan ‘Artem’ füze-uzay işletmesinin üretim binaları, Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetlerince havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli 4 füze ile vuruldu. Bu işletmede, çok namlulu roketatar için mühimmat üretiliyordu” dedi.

Tüm füzelerin amaca ulaştığı tabir edilen açıklamada, hücumda sivil altyapıya ziyan verilmediği ileri sürüldü.

‘Paralı askerlerden oluşan iki küme yok edildi’

Konaşenkov, Rus ordusunun, Ukrayna’nın Lugansk bölgesindeki Lisiçanks kentine gerçek ilerlediğini, buradaki bir petrol rafinerisinin yakınlarında 14 yabancı paralı savaşçıdan oluşan 2 kümenin yok edildiğini aktararak, “Birinci küme, çeşitli Avrupa ülkelerinin vatandaşları, ikincisi ise Gürcistanlı savaşçıları içeriyordu” dedi.

Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin, yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesindeki Visunsk yerleşim ünitenin yakınlarında 106. Taburun 63. Motorlu Piyade Tugayına ilişkin merkezi vurduğunu belirten Konaşenkov, taarruzda 40’tan fazla Ukraynalı asker ile 12 askeri teçhizatın imha edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bulunan “Sağ Sektör”, “Azov” ve “Kraken” taburlarındaki askerlerin yok edildiğini aktaran Konaşenkov, Mıkolayiv ve Lugansk bölgelerinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilişkin 5 idare merkezi ile 3 mühimmat ve füze deposunun vurulduğunu tabir etti.

Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleriyle füze ve topçu birliklerinin atakları sonucunda 24 idare merkezi, 58 bölgede topçu ve havan birlikleri ile 304 bölgede asker ve askeri teçhizatının imha edildiği bilgisini paylaştı.

Donetsk tarafında 2 “Grad” çok namlulu roketatar ile 2 “Gvozdika” motorlu obüsün vurulduğunu söyleyen Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 215 uçak, 132 helikopter, 1373 insansız hava aracı, 350 hava savunma füze sistemi, 3 bin 830 tank ve zırhlı araç, 684 çok namlulu roketatar, 3 bin 25 obüs ve havan topu, 3 bin 870 özel askeri araç imha edildi” dedi.