Rusya: ABD üretimi 2 HIMARS füze sistemi imha edildi

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşta, Rus ordusunun aksiyonları konusunda başşehir Moskova’da bilgi paylaşımında bulundu. Rus güçlerinin Ukrayna’da askeri ögelere yönelik hücumlara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Harkov kentinde bulunan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 92’nci Mekanize Tugayının yaklaşık 100 asker ve 4 askeri teçhizatının yok edildiğini aktardı.

Konaşenkov, “Donetsk’ın Malotaranivka yerleşim ünitesinin bulunduğu bölgede ABD üretimli 2 Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve bu sistemler için 2 mühimmat deposu havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildi. Ayrıyeten, Mıkolayiv bölgesinde ‘S-300’ hava savunma sisteminin radar istasyonu ile yabancı paralı savaşçıların süreksiz olarak konuşlandığı merkez yüksek hassasiyetli silahla yok edildi” dedi.

Ukrayna’nın 24 saatlik kayıplarını açıkladı

Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ilişkin 6 idare merkezi, 6 mühimmat ve silah deposu, “Uragan” ve “Grad” çok namlulu roketatarların vurulduğunu kaydeden Konaşenkov, Ukrayna’nın “Su-25” tipi savaş uçağı, “Mi-8” ve 2 “Mi-24” tipi helikopter ile 11 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaştı.

Ukrayna güçlerine ilişkin 9 “Toçka-U” balistik füze ve 8 çok namlulu roketatarın ele geçirildiğini bildiren Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 232 uçak, 137 helikopter, 1462 insansız hava aracı, 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 915 tank ve zırhlı araç, 720 çok namlulu roketatar, 3 bin 96 obüs ve havan topu ile 4 bin 43 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.