Özgecan Aslan davasında ‘cinsel saldırı’ cezasına onama

Tutuklandılar

Tutuklanan 3 şahıstan Ahmet Suphi Altındöken hakkında ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme, bir kabahati gizlemek yahut öbür bir hatanın kanıtlarını gizlemek ya da yakalanmamak gayesiyle öldürme, öbür bir hatası işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel taarruza teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, Necmittin Altındöken ile Fatih Gökçe hakkında ise ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme, bir cürmü gizlemek yahut öbür bir hatanın kanıtlarını gizlemek ya da yakalanmamak maksadıyla öldürme, öbür bir cürmü işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme’ cürümlerinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

3 Aralık 2015’te görülen duruşmada mahkeme heyeti, 3 sanığa da ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet verdi. Mahkeme heyeti ayrıyeten Ahmet Suphi Altındöken’i ‘bir cürmü gizlemek yahut öteki bir hatanın kanıtlarını gizlemek ya da yakalanmamak hedefiyle öldürme, öbür bir hatası işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel atağa teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’dan 27 yıl, Fatih Gökçe’yi ise tıpkı münasebet ile 24 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Yargıtay onadı

Dava belgesinin gönderildiği Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Ahmet Suphi Altındöken, Necmittin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezalarını onarken; Gökçe hakkında ‘cinsel saldırı’ cürmünden verilen 24 yıl mahpus cezasını ise kanıt yetersizliğinden bozdu.

Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmittin Altındöken, 11 Nisan 2016’da, cezaevinde kaldıkları koğuşta hükümlü Gültekin Alan’ın silahlı saldırısına uğradı. Ahmet Suphi Altındöken hayatını kaybederken, babası da yaralandı. Gültekin Alan ise yargılandığı Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 29 yıl 9 ay 10 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Tarsus’ta defnedilmesine müsaade verilmeyen Ahmet Suphi Altındöken’in cenazesi, 16 Nisan’da bilinmeyen götürüldüğü Mersin’de toprağa verildi. Altındöken’in hangi mezarlıkta toprağa verildiği açıklanmadı. Taarruzdan yaralı kurtulan baba Necmittin Altındöken’in de cenaze merasimine nekrofobi hastalığı (ceset görüldüğünde ya da mevt fikriyle ortaya çıkan çok korku) nedeniyle katılamadığı öğrenildi.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli cinsel saldırı’ hatasından tekrar yargılanan sanık Fatih Gökçe, 30 Eylül 2017’deki duruşmada bu sefer 22 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Gökçe’nin itirazı üzerine dava belgesi, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargıtay, Gökçe hakkındaki mahallî mahkemenin kararını onadı.