Öğretmenevi geleneği yok oluyor

İzmir’de, 41 yıllık ulusal eğitim geleneği haline gelen öğretmenevleri bir bir yok oluyor. Kent merkezindeki 3 başka öğretmenevi ya yıkıldı ya da diğer maksatlarla kullanılmak üzere eğitimcilerin elinden alındı.

Yenilenmek üzere yıkıldı, yıkıldığıyla kaldı

Cumhuriyet’ten Erman Şentürk’ün haberine nazaran; Konak’ta yer alan 42 odalı ve 125 yatak kapasiteli, tıpkı vakitte düğün salonu, restoran ve seminer merkezi olarak da hizmet veren Hasan Sağlam Öğretmenevi, daha çağdaş ve çağdaş mimari ile yenisi inşa edileceği gerekçesiyle evvelki yıl yıkıldı. Öğretmenevi, bölgenin SİT alanı olması ve alanda yaşanan mülkiyet problemleri nedeniyle yenilenemedi ve yıkıldığı ile kaldı.

Restore edildi, öğretmenlerin elinden alındı

2020’de meydana gelen İzmir sarsıntısında hasar gören ve akabinde boşaltılarak yıkımına başlanan beş yıldızlı otel konforundaki Bornova Öğretmenevi de tıpkı yazgısı paylaştı.

Karşıyaka kıyısında merkezi pozisyonuyla dikkat çeken öğretmenevi ise evvelki yıl başlayan onarım süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte öğretmenlerin kullanımından çıkartılarak, Olgunlaşma Enstitüsü’ne devredilerek kurs merkezine dönüştürüldü. Tıpkı vakitte akşam sanat okulu olarak da hizmet veren tesislerin kapatılması ile İzmirli eğitimciler ellerindeki bu fırsatı da kaybetmiş oldu.

‘Öğretmenler konaklama ezası yaşıyor’

Acilen yeni tesisler kazandırılması için davette bulunan Eğitim İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Lideri Adem Yıldırım, “Öğretmen arkadaşlarımız konaklama konusunda önemli problemler yaşıyor. Kente ziyarete gelen meslektaşlarımız uygun fiyata konaklayacak, devlete ilişkin tesis bulamıyor. Resmi kurumlara ilişkin başka misafirhanelerde ise kâfi kapasite olmadığından öğretmen arkadaşlarımıza kalacak yer bulmakta zahmet çekiyoruz. Öğretmenevleri yalnızca konaklama manasında değil, diğer toplumsal etkinlikler, paneller ve mesleksel kimi eğitimler için de kullanılıyordu. İzmir’in merkezinde kentimize yakışır, meslektaşlarımızın faydalanabileceği yeni ve çağdaş tesislerin inşasına başlanmasına, varsa da yasal meselelerin acilen çözülmesini bekliyoruz” dedi.