Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Hisarönü Mahallesi’nin Bördübet mevkisinde Küfre Koyu’ndaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda dün saat 20.00 sıralarında yangın çıktı. Çubucak, Okluk Koyu ve Hisarönü Körfezi olmak üzere 3 noktada tesirli olan yangına birinci etapta 1 helikopter, 4 arazöz, 7 dozer ve 160 orman emekçisiyle müdahale edildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü takımları alevlere müdahale ederken İzmir, Antalya ve Denizli’den çok sayıda arazöz ve destek grup de bölgeye sevk edildi. Destek olarak gönderilen 1 helikopter, 140 arazöz, 6 dozer, 416 orman emekçisiyle alevlere daha aktif müdahalede bulunuldu. Havanın kararmasıyla alevlere gece boyunca karadan müdahale edildi. Bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, havadan yanan alanları inceledikten sonra Değirmenyanı Uyum Merkezi’nde söndürme çalışmalarıyla ilgili Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak‘tan brifing aldı. Günün birinci ışıklarıyla 20 helikopter ve 14 uçak da söndürme çalışmalarına katıldı. Bakan Soylu ve Bakan Kirişci, söndürme çalışmalarını yerinden takip ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, Hisarönü Orman İşletme Şefliği, Muğla ili Marmaris ilçesi Küfre Koyu mevkisinde, saat 20.02’de çıkan orman yangınına saat 20.10 prestijiyle birinci müdahalenin yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “İlk müdahalede 1 helikopter, 40 arazöz, 7 dozer, 160 işçi yer aldı. Şu an prestijiyle 688 Orman Genel Müdürlüğü işçisi olmak üzere toplam 1494 işçi, 172 arazöz olmak üzere başka kamu araçlarıyla toplam 363 araç, Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin 17 dozer olmak üzere 39 iş makinesi vazife yapıyor. Ayrıyeten sabah gün aydınlanmasıyla birlikte 20 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale etmeye başladı. Bölgede rüzgar 30 kilometre/saat, sıcaklık 30 derece ve nem yüzde 42 oranındadır. 200 hektarı aşkın alanı etkileyen yangını denetim altına alma çalışmaları devam etmektedir. Orman takımlarımızın canları değerine uğraş ettiği Marmaris yangınının denetim altına alınmasında sona yaklaşıldı” denildi.

‘Büyük oranda denetim altına alındı’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaptığı açıklamada yangının büyük oranda denetim altına alındığını söyledi. Bakan Kirişci, havadaki ve karadaki çalışmaları anlatarak, “Uyumlu da bir çalışma var. AFAD’ın uyumunda ahenk, ahenk başarılı bir halde yürütüldü. Bugün bir ölçü rüzgar da var. Rüzgarın olumsuz tesiri olacak lakin en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla nazaran daha olumlu pozisyondayız. Temennimiz bu işin bugün neticelenmesi. Büyük ölçüde yangın denetim altına alındı diyebiliriz lakin esintiyle bir yerden öbür yere sıçraması da mümkün olabilir” dedi.

Öte yandan, sabotaj ihtimali üzerinde de durulan yangınla ilgili Muğla Vilayet Jandarma Komutanlığı ve Muğla Vilayet Emniyet Müdürlüğü tarafından, çıkış nedeninin tespiti için özel takım kurulduğu öğrenildi.

Antalya ve Burdur’dan destek

Rüzgarın da tesiriyle yayılan yangına, kara ve havadan müdahale sürerken etraf vilayetlerden de dayanak geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Burdur Belediyesi, itfaiye, arazöz ve dozerleri Marmaris’e gönderdi. Bahisle ilgili toplumsal medyadan açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “Marmaris’te meydana gelen orman yangını için çok üzgünüz. Yangının bir an evvel denetim altına alınması için AFAD’ın talebi üzerine itfaiye takımlarımız, dozerimiz ve arazözümüz Marmaris’e gitmek için yola çıktı. İnşallah kısa vakitte yangın denetim altına alınır” dedi.

Burdur Belediye Lideri Ali Orkun Ercengiz ise “Muğla Marmaris’te başlayan orman yangınına müdahale etmek üzere belediyemiz itfaiye takımlarımız yola çıktı. İnşallah daha fazla ormanımız ziyan görmeden söndürürüz” dedi.

Başsavcı Yağcı: Soruşturma başlatıldı

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ender Yağcı, Marmaris’te çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Başsavcı Yağcı’nın yaptığı yazılı açıklamada, Amazon Koyu Bördübet mevkisinde, dün saat 20.00 sıralarında başlayan ve 300-400 hektarlık kızılçam ormanının ziyan gördüğü yangınla ilgili Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Soruşturmanın tüm taraflarıyla titizlikle yürütüldüğü vurgulandı.