Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu ağırlayan Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu görevden alındı

Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle “Günümüz İslam Dünyasında Sorunlar ve Tahlil Yolları 2” başlıklı sempozyum düzenlendi. Fatih Ali Buyruk Kültür Merkezi’nde dün başlayan ve üç gün sürecek sempozyumun açılışına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Gece iki farklı açıklama yapıldı

Öğlen saatlerinde sempozyum açılışı ile ilgili Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun konuşmaları basına yansıdı. Türk Ocakları Genel Merkezi ise dün gece iki saat orta ile iki farklı açıklama yaptı. Gece yarısı yapılan son açıklamada İstanbul Şubesi İdare Kurulu’nun kelam konusu sempozyumun bitmesinin akabinde vazifeden alınacağı açıklandı. Türk Ocakları’nın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada; “Türk Ocakları İstanbul Şubesi İdare Heyeti 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere vazifeden alınmıştır. Türk Ocakları Genel Merkez İdare Kurulu” denildi.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nden gece 22.07’de yapılan birinci açıklamada şu tabirler yer aldı:

‘Parti siyasetinin dışında olmaya azami özen’

“Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Türk milletine hizmet maksadıyla faaliyet yapıyoruz. Kurucularımızın temel unsurlarından biri olan ‘parti siyasetinin dışında olmaya azami özen’i göstermekteyiz. Genel Merkez ve Şubeler olarak faaliyetlerimizde doğal olarak devletimizin ilgili kurumları ve mahallî yönetimlerden dayanak taleplerimiz olmaktadır. Bu bağlamda ölçütümüz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parçalanamaz bütünlüğü konusundaki haldir. Belediyeler tarafından tahsis edilen kimi şube binalarımızın açılışlarına, ilgili belediye liderinin mensup olduğu siyasi parti dâhil, farklı partilerden milletvekilleri ve il/ilçe yöneticileri, toplantılarımıza birlikte katılmaktadır. Ocak’ın bu kapsayıcı, kucaklayıcı ve parti siyasetine uzaklıklı tavrı açık ve katidir.

27 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Şubemizin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin takviyesiyle düzenlediği bir sempozyum, Türk Ocaklarının partiler üstü pozisyonunu katiyen etkileyemez. Türk Ocakları Genel Merkezi, bu bahisteki samimi, hasbi ve odunsuz tavrına halel getirilmesine müsaade vermeyecektir. Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarda uzunluk göstermesi kabul edilemez.

Bir yıl içinde yapılacak olan seçimlerin giderek artan sıcak atmosferinde, Ocak şubelerimizin bu hususlara her zamankinden daha fazla ihtimam göstermesi zaruridir. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak şube lider ve yöneticilerimizden, bu süreçte yanlış anlamalara yol açabilecek yahut güzel niyetli olmayan kişi ve çevrelerin çarpıtmalarına taban oluşturacak telaffuz ve hareketlerden kaçınmalarını bir defa daha ihtar ediyoruz. Siyaset, millete hizmet açısından son derecede kıymetli bir alandır. Önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünen Ocak yöneticileri, siyasi faaliyetlere girişmeden evvel idare ve kontrol heyetlerinden istifa edeceklerdir; etmeyenler Genel Merkez tarafından vazifeden alınacaktır.”

‘Kaftancıoğlu’nun uzunluk göstermesi kabul edilemez’

Sempozyumun birinci gününde Türk Ocakları Genel Merkezi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile Türk Ocakları İstanbul Şube İdare Konseyi’nin 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere vazifeden alındığını duyurdu.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada konferansın açılışına katılan CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftantancıoğlu’na reaksiyon gösterilerek “Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarında uzunluk göstermesi kabul edilemez” denildi.

Bahçeli: Devlete seri katil diyen hatalı…

Bugün partisinin küme toplantısında konuşan MHP başkanı Devlet Bahçeli de Türk Ocakları’nin İslam Sempozyumu’na katılan CHP başkanı Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu’nu gaye aldı. Bahçeli, şu tabirleri kullandı:

“Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında İslam Dünyasında Sorunlar ve Tahlil Yolları Sempozyumu’nda CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı’nın konuşmalarını dinleyince hele hele devlete seri katil diyen müfretinin, cürümlünün anılan sempozyumda olduğunu öğrenince kanılar kapladı ruhumu.

Halbuki Türk Ocakları göz nurumuzda, bir nevi mektebimizdi. Birinci sevdamızdı, ideal membamızdı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında İslam Dünyasında Sorunlar ve Tahlil Yolları Sempozyumu’nda ne işi vardır? Nasıl bu türlü bir yanılgı yaptınız?”

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nda düzenlenen İslam Dünyası Sorunları ve Tahlil Yolları Sempozyumu’na katılmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“İslam hangi münasebet ile olursa olsun adaletsizliğe, eşitsizliğe müsaade vermez. İslam hangi münasebet ile olursa olsun kayırmacılığa, denetimsizliğe, otoriterliğe müsaade vermez. İslam’ın temel pahalarını savunuyormuş üzere görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü, denetimsizliği kendisine bahşeden; gerçek bağlamından kopartılarak sunulan, sabır ve şükür tavsiyeleriyle de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir biçimde adaleti savunmalıyız. Günümüz İslam dünyasının temel sorunlarını kaynağı adaletsizliktir. Dolasıyla günümüz İslam dünyasının temel sorunlarının tek tahlili de adalettir.”