İktidarın kapısını çalmadılar

Bu hafta bakanları ziyaret etmeyi planlayan Türk Endüstrici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) çiçeği burnunda idare heyeti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TÜSİAD bu gidişiyle devam ederse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın” kelamları üzerine geri adım attı. İşverenler kulübünün 29 Mart’taki genel konsey toplantısında seçilen yeni idare heyetinin 7-8 Haziran’da siyasi önderlere gerçekleştirdiği tanışma toplantılarının akabinde bu hafta bakanlara yapmayı planladığı ziyaretler için şimdi randevu almadı.

TÜSİAD Lideri Orhan Turan, 15 Haziran’da gerçekleştirilen Yüksek İstişare Şurası toplantısında “Fakirleşerek büyüyoruz” kelamlarıyla lisana getirdiği iktisatla ilgili kaygılarının yanı sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin müzakereyle çözülebileceğine yönelik görüşlere vermişti. Turan, şunları söylemişti:

“Terörden çok çekmiş, acılar yaşamış bir toplumun hassasiyetlerine dost ve müttefik ülkelerin daha fazla dikkat etmesini istemek elbette Türkiye’nin hakkıdır. Lakin en haklı olduğumuz hususlarda bile çıkarlarımızı korurken tercih edeceğimiz sistem hedefe varmamızı kolaylaştıracak halde formüle edilmelidir. Bu bağlamda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri konusunda Türkiye’nin lisana getirdiği meşakkatlerin ve taleplerin müzakere yoluyla, karşılıklı anlayışı geliştirerek ve ittifak ruhuna uygun halde çözülebileceğini ümit ediyoruz.”

“Sen çıraksın kalfa bile olamadın, haddini bil”

Aynı günün akşamı partisinin meclis toplantısında konuşan AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Turan’ın kelamlarına büyük reaksiyon göstermişti. “NATO sıkıntısında, İsveç ve Finlandiya terörle çabada net, somut ve kararlı adımlar atana kadar duruşumuzu mutlaka değiştirmeyiz” diyen Erdoğan, şunları söylemişti:

“Ey TÜSİAD’ın başına gelen beyefendi, dış siyasette bize ders veremezsin. Sen çıraksın, kalfa bile olamadın. Dün bir, bugün iki. Evvel haddini bil. Bunlar da akıllarını başlarına almadıkları sürece iktidarın kapısından içeri giremezler. Biz İsveç, Finlandiya neden bunlara hal alıyoruz. Sokaklarında terör örgütleri cirit atarken biz onlara kapılarımızı mı açacağız? Ey TÜSİAD, siz onların yanında yer alabilirsiniz, biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Sizden evvel gelen ağababalarınız da birebir kafadaydılar, görüyorum siz de tıpkı kafadasınız. TÜSİAD bu gidişiyle devam ederse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın. Sizler tıpkı merkezden yönetim ediliyorsunuz: CHP. Oradan neyi sufle ediyorlarsa siz de birebir formda konuşuyorsunuz. Bu kapı yerli ve ulusal duruş sergileyene açıktır, sergilemeyene kapalıdır.”

“Boş yapmayın, insan olun”

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli de dün partisinin TBMM’de düzenlenen küme toplantısında yaptığı konuşmada TÜSİAD Başkanı’na olan reaksiyonunu “TÜSİAD Lideri İsveç ve Finlandiya’nın yanında saf tutmuş. Neymiş klasik siyasetlere dönmeliymişiz, yoksullaşarak büyüyormuşuz. Bir kere olsun ulusal olun, Türkiye’nin legal tezlerine dayanak verin, vermiyorsunuz bari objektif konuşun, adam üzere konuşun. Boş yapmayın, Türk de olamıyorsanız bari insan olun” kelamlarıyla lisana getirdi.