İhale 3 hafta önce iptal edilmiş: Sel projesine ödenek yetmemiş!

Kastamonu’daki sel felaketinin bir gibisi yalnızca 320 gün evvel yaşanmıştı. Ezine Çayı tekrar taşmış, bölge sular altında kalmıştı. Buna karşı başlatılan projenin ihalesi 16 Mayıs’ta yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü Kastamonu Bölge Müdürlüğü 16 Mayıs’ta, “Kastamonu İli Bozkurt İlçesi Ambarcılar ve Yaylatepe Köyleri Üst Havza Sel Denetim Projesi Islah Sekisi Üretim İşi” isimli ihale açtı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, ihale, dün yaşanan felaketten tam 21 gün evvel iptal edildi. İptal nedeninin ise “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” halinde açıklandı.

Kastamonu 2019 Yılı Etraf Durum Raporu’na nazaran kentteki projeler için toplam 28 karar alınırken bu kararların tamamına yakınında, “ÇED gerekli değildir” sonucuna ulaşıldı. MHP’li Kastamonu Belediyesi’nin 2019 ve 2020 yıllarına yönelik faaliyet raporları ise durumu ortaya koydu. ‘Taşkınların önlenmesi’ için 2019 yılında hiçbir adım atmazken “Yeni İmarlı Yerlerde Yağmur Suyu Drenaj Çizgisi Yapılması” projesinin de yüzde 57’sini tamamlayabildi.

Tıpkı sel felaketinde olduğu üzere yangınlarda da kâfi hazırlığın yapılmadığı ortaya çıktı. OGM Muğla Müdürlüğü’nün, ödenek yetersizliği ve öbür başka nedenlerle iptal ettiği ihaleler yangın döneminin başlamasından sonraya kaldı. İhalesi gerçekleştirilen işlerin ise imali sürerken Marmaris’te 4 bin 800 futbol alanı büyüklüğünde alan kül oldu. İşte Orman Genel Müdürlüğü Muğla Bölge Müdürlüğü’nün yangın dönemine yetişmeyen gayret projeleri:

Su toplama çukuru ihalesini alan firma son tarih olarak belirlenen 31 Mayıs’ta imzayı atmadı. İptal edilen ihale yerine yenisi 3 Haziran’da başladı. Son teslim günü 2 Temmuz olarak belirlendi.

Köyceğiz’de planlanan yangın havuzu ihalesi 20 Mayıs’ta, “Tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin çok üzerinde olması” nedeniyle iptal edildi. 7 Haziran’da açılan yeni ihalenin sonucu hala açıklanmadı.

Dalaman “Yangın Birinci Müdahale Ekip” binası projesi için ise 16 Haziran’da ihale düzenlendi. Teklif gelmedi. İhale iptal edildi. Yenisi için teklifler 13 Temmuz’da alınacağı açıkladı.

Yine Dalaman’da Ortanca Orman İşletme Şefliği’nin yangın havuzu ve su isale sınırı üretim işi ihalesinde meskendeki hesap çarşıya uymadı. İhaleye verilen tekliflerin, öngörülen maliyeti aşması nedeniyle ihale 11 Nisan’da sonlandırıldı. Açılan yeni ihalede teklifler 25 Nisan’da alındı. Sonuç şimdi açıklanmadı.