Halk TV’nin önceden ilan edilmiş cezası kesildi

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK), HDP Milletvekili Mehmet Tiryaki‘nin yayında PKK terör örgütü kurucusu Abdullah Öcalan hakkında kullandığı “Sayın Öcalan” tabiri nedeniyle Halk TV’ye 3 program durdurma cezası verdi.

RTÜK’ten bir ceza da CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Ensar Vakfı ve TÜRGEV üzerinden Amerika’ya para gönderildiği açıklamasını yayınlamasına gelen ceza haberinden ötürü geldi. RTÜK, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını ikinci kere yayınlayan Halk TV’ye ikinci sefer idari para cezası verdi.

‘Yargıtay içtihatları da ifadeyi hata kabul etmiyor’

Cezaları toplumsal medya hesabından duyuran RTÜK Üyesi Okan Konuralp, şu tabirleri kullandı:

“Siyasi iktidarın, ‘ekran koruyucusu’ rolünü üstlenen RTÜK, Halk TV’ye ‘CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ cezası kesti. RTÜK, CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 24 Mayıs 2022 tarihli ‘TURKEN Vakfı’ açıklamasını ikinci sefer yayınlayan Halk TVye ikinci kere idari para cezası verdi. HalkTV’ye HDP Mv. Mehmet Tiryaki’nin, Öcalan için kullandığı ‘Sayın’ sözü nedeniyle para ve 3 sefer program durdurma cezası da verildi. Meğer ki tabirin cürüm olmaktan çıkartıldığını iktidar mensupları övünerek anlatıyordu. Yargıtay içtihatları da ifadeyi kabahat kabul etmiyor!

RTÜK, TELE1’i de kendisini eleştirdiği gerekçesiyle cezalandırdı’

RTÜK, TELE1’i de kendisini eleştirdiği gerekçesiyle cezalandırdı. Basın, söz ve niyet özgürlüğünün teminatı altında olan ve üstelik Sayıştay raporuna dayanan tenkitler nedeniyle RTÜK, TELE1’e para cezası verdi. Meraklısına Kılıçdaroğlu notu: RTÜK, 30 Mayıs’taki toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun TİPKEN Vakfı açıklamalarını canlı yayınlayan 4 TV kanalına para cezası vermişti. Halk TV de karara reaksiyon olarak, cezaya münasebet gösterilen Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını yine yayınlamıştı.”

RTÜK’ün, bugünkü toplantısında; ceza haberi içinde Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını tekrar yayınlayan Halk TV’nin bir kere daha cezalandırılması talebinin gündeme geleceği öğrenilmişti. Halk TV İdare Heyeti Lideri Cafer Mahiroğlu, ceza haberine ceza geleceğine ait toplumsal medya hesabından “RTÜK kendini aştı, ceza verdiği yayına tekrar ceza vermek için toplanıyor. Gaye; gözdağı vermek, seçimlerden evvel dehşet iklimi yaymak. Lisanını yutan yutsun, gözünü kör eden etsin, biz onlardan olmayacağız, hele husus ülkemizse. Doğruları söylemek için kimseden müsaade almayacağız. Korkmuyoruz” dedi.

RTÜK Lideri ‘gereği yapılacak’ dedi, 2 saat sonra ceza geldi

Mahiroğlu’nun “korkmuyoruz” paylaşımına ise RTÜK’ten cevap gecikmedi. RTÜK Lideri Ebubekir Şahin, “Müeyyideye mevzu olan yayın ihlalini tekrar yayınlarsanız elbette bir yaptırımı olacaktır. Mevzuyu çarpıtarak, halkı yanıltarak kelamda mağduriyet üreten nezaketsiz tavrınızı vicdanlara sevk ediyorum. İhlallerinize ise hukuk çerçevesinde gereği zati yapılacaktır” diye cevap verdi.

RTÜK’ün Halk TV cezaları ise RTÜK Lideri Ebubekir Şahin’in toplumsal medya paylaşımından yaklaşık 2 saat sonra geldi.