Erdoğan’dan Madrid yolunda 5’inci madde çıkışı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan NATO Başkanlar Doruğu’na katılmak üzere yola çıkacağı Madrid seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan Madrid’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg teklifiyle İsveç ve Finlandiya başkanlarıyla bir ortaya gelecek.

‘NATO müracaatlarına yaklaşımımız herkesin malumu’

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatlarını kıymetlendiren Erdoğan, “Yaklaşımımız herkesin malumudur. Türkiye’nin hayati çıkarlarını tehdit eden PKK, PYD uzantılarının bu ülkelerde rahatça hareket etmesinden duyduğumuz rahatsızlık ve haklı tavrımızı bir kere daha muhatapları ile paylaşacağım. İlgili ülkelerin önderlerinin katılacağı bir dörtlü tepe de gerçekleştireceğiz. Bu talepleri dikkate almak zorundalar. Bunun aksi düşünülemez. Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Tekrar bir ortaya gelme isteğini iletti ve biz de “olabilir” dedik. Gerekli görüşmeleri yapacağız. Stoltenberg’in de riyasetinde tekrar Finlandiya Cumhurbaşkanı İsveç Başbakanı da olacak. Bunlar kabul ediyorlar, adım atacağız diyorlar. Akşam bir bakıyorsunuz İsveç televizyonunda destekliyorlar. İsveç, Almanya, Hollanda, Yunanistan’da bunlara yürüyüşler yaptırılıyor” dedi.

Türkiye’nin NATO için değerli bir ülke olduğunu söz eden Erdoğan, “NATO için biz alelade bir ülke değiliz. Birinci 5’ten biriyiz. Akşam yahut yarın görüşmemizde kendisine tekrar söyleyeceğim. Biz nasıl NATO ortağıyız ki bütün bu silahlar gönderiliyor terör örgütlerine. Bunlar kime karşı kullanılıyor? Onlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor. NATO’da paydaşımız Fransa da birebir şekilde” sözlerini kullandı.

‘Türkiye üzere bir gücü kaybetmeyi göze alabilirler mi?’

Erdoğan şöyle devam etti: “Türkiye üzere bir gücü NATO kaybetmeyi göze alabilir mi? Lisana kolay 70 yıl. Bu gücünü NATO için bugüne kadar taviz vermeden istikrarlı biçimde kullanmıştır. Bu odunsuz yürüyüşümüzü de birebir halde devam ettirme kararlılığındayız. NATO Önderler Doruğu’nda bugüne kadar yapılanlar, 5. unsur gündeme getirmek suretiyle soracağız. Türkiye’deki bilhassa güneyde yahut Türkiye içinde bu teröristlere silahlar verildiği halde NATO burada ne yaptı? En ufak müdahalede bulundu mu? NATO’nun bir numaralı ülkesi ABD. TIR’lar dolusu silahlar ABD’den geldi. Görüşünce de söyleyeceğiz. Nasıl omuz omuza vermiş ülkeyiz ki bütün silahlar PKK’ya YPG’ye gönderiliyor. Kime karşı kullanılıyor bu silahlar? Bu terör örgütlerinin inlerine gelen silahlar kime karşı kullanılıyor? Türkiye’ye karşı kullanılıyor. Daha evvel söylediğim üzere bir öteki müttefik Fransa. Birebir halde onlar da o denli.”

Kuzey Atlantik Antlaşması’nın örgüte üye ülkelerin silahlı bir taarruza uğrayan rastgele bir üye ülkeye yardım etmelerini öngören 5. unsuru, NATO tarihinde birinci ve tek kere 2001’deki 11 Eylül taarruzlarından sonra uygulandı.

‘Türkiye’ye karşı şahsiyetli bir duruş bekliyoruz’

Son periyotta gerilen Atina-Ankara çizgisine da değinen Erdoğan, “Yunanistan Başbakanı davetlimdi. Geldi. Ortadakileri çıkaralım. Meselelerimizi diyalogla çözelim dedik. Sonra tekrar tıpkı. Ve terör örgütleri de Edirne’den olsun birçok noktadan yeniden onlara kaçıyorlar ve onlar buna kucak açıyorlar. Türkiye’ye karşı şahsiyetli bir duruş bekliyoruz” dedi.

‘Savaş bir an evvel sona ermeli’

Ukrayna’daki savaşa dair de konuşan Cumhurbaşkanı, “Ukrayna’daki savaşın bir an önce sona erdirilmesi için adım atmak zorundayız. En manalı ilerleme Türkiye’de gerçekleşen tepede olmuştur” tabirlerini kullandı.

Cüneyt Arkın açıklaması

Hayatını kaybeden usta oyuncu Cüneyt Arkın için başsağlığı dileyen Erdoğan, “Bu sabah beyaz perdemizin güçlü isimlerinden Cüneyt Arkın’ı kaybettik. Allah amelince rahmet eylesin. Bütün ailesine, yakınlarına ve ülkemizin tüm sanat severlerine şahsım milletim ismine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.