Elif Çakal’ın annesine şoke eden sözler: Kızına sahip çıksaydın

Sultangazi’de cansız vücudu Cebeci Taş Ocakları mevkiinde uçurumda bulunan 15 yaşındaki Elif Çakal’ın vefatına ait mahkemenin talebi üzerine olay yerinde keşif yapıldı. Keşif sırasında sanık yakınları ile Çakal’ın annesi Hacer Çakar ortasında kısa müddetli gerginlik yaşandı.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme olay yerinde keşif yapılmasına karar vermişti. Olayın yaşandığı yerde bugün mahkeme heyetinden bir üye hakim eşliğinde keşif yapıldı. Sanıklar, avukatları ve uzman heyeti Cebeci Mahallesi’ndeki ormanlık alana geldi. Polislerin de katıldığı keşif sırasında olay yerinde ayrıntılı incelemelerde bulunuldu. Çevik kuvvet polis takımları geniş güvenlik tedbiri alarak, sanık ailelerini incelemenin yapıldı alandan uzaklaştırdı.

Taraflar ortasında gerginlik yaşandı

Keşif yapıldığı sırada Elif Çakal’ın annesi ile sanık yakınları ortasında kısa vadeli gerginlik yaşandı. Anne Hacer Çakal’ın hudut krizi geçirdiği anlar kameralara yansıdı. Keşif yapıldıktan sonra Çakal ailesi ve avukatları açıklamalarda bulundu.

‘Benim çocuğum hayata bağlıydı’

Elif Çakal’ın annesi Hacer Çakal, keşif öncesi olay yerine geldiğini, polisin olay çıkma ihtimaline karşı olay yerinden karakola götürüldüğünü belirterek, “Ben biraz bağırdım, çağırdım. Onları görünce dayanamadım. Onlar orada duruyor, polis bizi alıyor karakola götürüyor. Benim çocuğum sapa sağlam bir çocuktu. Konuttan çağırmış götürmüşler, benim çocuğum hasta değildi. Götürmüşler orada öldüresiye dövmüşler. Benim çocuğum hayata bağlıydı, çok seviyorduk birbirimizi” dedi.

Çakal ailesinin avukatı: ‘Kızına sahip çıksaydın’ dediler

Çakal’ın babası Kadir Çakal “Olaydan 2-3 dakika evvel dövüyorlar. Çocuk ya dehşetinden atladı ya da bunlar götürüp attılar, yani vefat sebebi onlar. Daha öbür bir açıklamanın manası yok, her şey ortada. Ben devletin adaletine güveniyorum. İnşallah yeterli şeyler çıkacağına da inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Çakal ailesinin avukatı Dilara Yeni, “Burada kızını kaybeden, kızı vahşice öldürülen bir anne kelam konusu. Buna karşın aile buraya geldiğinde, sanık yakınları anneye yönelik, ‘kızına sahip çıksaydın’ biçiminde tahrik edici birtakım sözlerde bulundular. Bunlar mutlaka çok yanlış. Tek şahit var bu evrakta. Biz gerçek tabirde bulunduğunu düşünmüyoruz” diye konuştu.

Olayın geçmişi

Sultangazi’de 26 Haziran 2021’de Elif Çakal’ın cansız vücudunun bulunmasının akabinde başlatılan soruşturmada, 4 arkadaşı intihar ettiğini öne sürerken annesi kızının itildiğini sav etmişti. Çakal’ın vefatıyla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınan T. Y., S.T. ile iki erkek arkadaşı isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı. Fakat soruşturma sürerken Elif Çakal’ın vefatından kısa müddet evvel yanındaki arkadaşlarından biri tarafından çekilen imgeleri ortaya çıktı. İmajlarda Çakal’ın yanındaki iki kız arkadaşı tarafından, düştüğü uçurum kenarında dövüldüğü görülürken, yanındaki erkeklerin ise imaj çektiği anlaşıldı. Bu manzaralar sonrası Elif Çakal’ın yanındaki 2’si kız arkadaşı, 4 kişi hakkında tekrar gözaltı kararı çıkarıldı. S.T. ve T. Y., yine gözaltına alınmıştı. S.T tutuklanırken, T.Y. ise konut mahpusu koşuluyla, isimli denetim kararları uygulanarak, hür bırakılmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü ise daha sonra tutuklanmışlardı. Lakin soruşturma sırasında yapılan tutukluluk incelemesi sonrasında 3 sanığın 25 Ekim 2021’de tahliyelerine karar verilmişti.