Düzce ve Sakarya’da şiddetli yağış: Taşkınlara neden oldu

Düzce’de sağanak taşkınlara neden oldu. Yığılca ilçesinde Alaplı-Yığılca kara yolu ile Yedigöller küme yolu ve 9 köy yolu ulaşıma kapandı, 17 mesken boşaltıldı, 43 yurttaş tahliye edildi. Sakarya’nın Kocaali ilçesinde ise şiddetli yağış nedeniyle dereler taştı, yollar su altında kaldı, birtakım konutların giriş katlarını su bastı.

Düzce

Düzce’nin Yığılca ve Akçakoca ilçelerinde tesirli olan sağanak sonrası, 1 köprü yıkıldı, 2 köprüde taşkın oluştu, Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller küme yolu ile 9 köy yolu kapandı, 17 mesken boşaltıldı, 43 yurttaş tahliye edildi.

Yığılca ilçesinde aralıksız süren sağanak nedeniyle dereler taştı ve su baskınları oluştu.

İlçede sağanağın akabinde Aksu-Kırık Köprüsü yıkıldı, Karakaş ve Çiftlik Sapağı Köprüsü taştı. Ayrıyeten taşmak üzere olan Melen Çayı Köprüsü, Ahmetçiler Deresi Köprüsü’nde önlem alındı.

Yollar kapandı, heyelan meydana geldi

Hocaköy, Hacıyeri, Hocatman, Yılgın, Tıraşlar, Refikler ve Dibektaş köylerinde heyelanlar meydana geldi. Ağaç göçüğü, heyelan ve su taşkınları nedeniyle Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller küme yolu ulaşıma kapandı.

Yedigöller küme yolu Bekirler Altı Melenkıyısı mevkisinde meydana gelen heyelan ve su taşkınları sonrası Yılgın, Çukurören, Gaziler, Çiftlik, Hocaköy, Karakaş, Mengen, Yoğunpelit ve Yaylatepe köyleriyle ulaşım kesildi.

Heyelan riski sebebiyle Tıraşlar köyünde 8 haneden 22, Yılgın köyünde 5 haneden 9, Yağcılar köyünde 4 haneden 12 yurttaş konutlarından tahliye edildi.

‘Köprünün korkulukları gitti’

Yığılca ilçesi Hoşafoğlu Köyü Muhtarı Kâfi Şener, yaptığı açıklamada, köyde ikindi saatlerinde başlayan yağışın akşam saatlerinde çoğaldığını ve yatsı ezanından sonra suyun Aksu Mahallesi’nde bulunan köprüyü aştığını söyledi.

Kırık köyüyle ulaşımın kesildiğini lisana getiren Şener, “Sabahleyin köprünün ne durumda olacağına bakacağız. Köprünün korkulukları gitti. Şu anda konutlarda bir hasar yok” dedi.

Yağcılar köyünde bulunan dere yatağındaki ağaç, kum ve çakılla tıkanan köprüde İlçe Özel Yönetimi takımları çalışma yaptı.

Öte yandan Akçakoca ilçe merkezi Çuvallı mevkisi su altında kaldı.

Sakarya

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde de şiddetli yağış nedeniyle dereler taştı, yollar su altında kaldı, kimi meskenlerin giriş katlarını su bastı.

Batı Karadeniz’i tesiri altına alan yağış, gece saatlerinde ilçedeki şiddetini artırdı.

Ev ve iş yerlerini su bastı

Hızar ve Yayla mahallelerinden geçen Hızar Deresi’nin debisinin yükselmesinin akabinde yer yer taşkınlar meydana geldi, yolları ve birtakım konutların giriş katlarını su bastı. Suları tahliye çalışması başlatan belediye grupları, yollara taşınan kaya modülleri, balçık ve kolları iş makineleriyle temizledi.

Belediye Lideri Ahmet Acar, taşkınlarda can ve mal kaybının yaşanmadığını belirterek, “Hızar Deresi’nin debisinin yükselmesinden ötürü 4-5 hanede ani su baskınları meydana geldi” dedi.

Acar, derelerden ve fındık bahçelerinden ana arterlere akan mil, kaya kesimleri ve gibisi cisimlerin temizlendiğini aktararak, dere güzergahlarında konutları bulunan yurttaşlara önlemli olmaları istikametinde bilgilendirme yapıldığını kaydetti.