Doktor Celal Korkut Yıldırım’dan Mücella Yapıcı tepkisi

Mücella Yapan, dün tutuklu bulunduğu Bakırköy Bayan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan götürüldüğü muayeneleri kaleme almış, bütün muayenelere kelepçeli götürüldüğünü ve diş doktorunda bile kelepçenin çıkarılmadığını aktarmıştı.

Beyoğlu Göz Hastanesi Retina Kliniği’nde muayenesinin kelepçeli yapıldığını, Sadi Konuk Hastanesi Kalp ve Damar Bölümü’nde ise muayeneye kelepçeli sokulup kelepçesinin daha sonra çıkarılıp geri takıldığını aktaran Yapan, Okmeydanı Diş Hastanesi’nde de kelepçeliyken dişinin çekildiğini belirtmişti.

Türk Dişhekimleri Birliği Geçmiş Periyot Lideri Celal Korkut Seyahat Davası’nda hukuksuz biçimde mahkum edilen ve Bakırköy Bayan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Mücella Yapıcı’ya yapılan kelepçeli muayeneyi kınayan bir açıklama yayımladı.

“Yapılan bu uygulama deontolojik kurallara, etik pahalara ve Birleşmiş Milletlerin resmi dokümanı olan İstanbul Protokolüne aykırı!” diyen Korkut, “Savaş esirine dahi yapılmaması gerekeni kendi vatandaşına reva görmek nasıl bir fikir ve his halidir? Ben devlet memuruyum amirlerimin buyruğunu yerine getirmekle yükümlüyüm demenin hiçbir karşılığı yoktur… Tıbbi uygulamaya, mesleksel pahalarla, ulusal ve memleketler arası düzenlemelere karşıt talepte bulunanlara karşı insan ve doktor olarak hayır demeliyiz!” tabirlerini kullandı.

İşte açıklamanın tamamı;

Değerler yok olurken
Hafta sonu beşerler için düşünsel ve fizikî dinlenme vaktidir. Beşerler olağan bir hayatın sürdüğü ülkelerde hafta içinin ağır koşturmasının yorgunluğunu dinleyerek, dostlarıyla sohbet ederek ya da günü anlamlandıracak işleri yaparak atar. Ben de olağan beşerler üzere haberleri okurken Seyahat Davası nedeniyle tutuklanan Mücella Yapıcı’nın sıhhat hizmeti alırken yaşadıklarını gördüm.
Mücella Yapan, iki tabip ve bir diş tabibinden elleri kelepçeli olarak tedavi hizmeti almış. Yapılan bu uygulama deontolojik kurallara, etik kıymetlere ve Birleşmiş Milletlerin resmi evrakı olan İstanbul Protokolüne aykırı!
Hizmeti veren meslektaşlarımın ruh halleri ile his ve fikirlerini bilemeyeceğim. Çalışma şartlarının düzgün olmadığını, bilhassa son yıllarda bu şartların kötüleştiğini, bunun nedeninin hastalar değil de uygulanan sıhhat siyasetleri olduğunu biliyorum. Lakin sıhhat hizmeti talebi olan her birey telaşlı ve gerilimlidir. Bu ruh hali içinde olan hastaya ihtimamlı davranılmalı. Hele bu hasta, tutuklu biri ise daha da ihtimamlı olunmalı.
Mesleki hayatım boyunca tabip dostlarıma söylediğim düstur şu olmuştur: Size nasıl davranılmasını istiyorsanız hastaya da o denli davranın, kendinizi hastanın yerine koyun. Yalnızca yapacağınız işe odaklanmayın, vakit zaman hastanın hissettiklerini gözlemleyin ve tedavinizi buna nazaran sürdürün.
Sevgili Mücella Yapan tüm naifliği ile mesleğin adabını, etik pahalarını ve milletlerarası düzenlemeyi anlatmasına karşın, hiçbir tabip söylediklerini dinlememiş.
Savaş esirine dahi yapılmaması gerekeni kendi vatandaşına reva görmek nasıl bir niyet ve his halidir? Ben devlet memuruyum amirlerimin buyruğunu yerine getirmekle yükümlüyüm demenin hiçbir karşılığı yoktur… Tıbbi uygulamaya, mesleksel kıymetlerle, ulusal ve memleketler arası düzenlemelere muhalif talepte bulunanlara karşı insan ve tabip olarak hayır demeliyiz!
Ne oldu bize, büyük bir sevinç, onur ve kıvanç ile okuduğumuz Hipokrat Andı nerede kaldı? Hipokrat Andı, deontolojik kurallar, etik pahalar, İstanbul Protokolü, hepsi bir tarafa, merhamet hislerimiz nasıl bu kadar berbatlaştı?
Kuralların yok sayıldığı, insani ve mesleksel bedellerin önemsenmediği; vicdanın körleştiği bir toplumun ve ülkenin geleceği karanlıktır. Ekonomik ıstırapları yokluk ve mahrumluk içinde yaşayarak atlatabilirsiniz lakin mesleksel ve toplumsal kötüleşmenin çıkışı yoktur. Bu adım adım bir yok oluştur.
Bu gidişin kimseye faydası yok. Bugün kazandığını düşünenler hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğini yok ettiklerini görmeli. Siyasi körlük içinde olanlara karşı vicdanı olan herkes, bilhassa de adalet ve sıhhat çalışanları, mesleksel ve insani sorumluluklarının gereğini yapmalı.
Sevgili tabip kardeşlerim bir gün geriye dönüp baktığımızda, dostlarımızla ya da torunlarımızla sohbet ettiğimizde, utanılacak anılarımız olmamalı! İnsan ve doktor olmanın onurunu asla unutmadan, iktidarda hangi parti olursa olsun mesleğimizin gereğini yapmalıyız.

Celal Korkut Yıldırım
Türk Dişhekimleri Birliği
Geçmiş Periyot Lideri Celal Korkut Yıldırım