‘Demir Yumruk’ operasyonu: Erol Evcil dahil 250 kişi gözaltında

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, bölümdeki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık düzmece fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi.

Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu‘nun (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı kabahat örgütünün başkanı ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Kabahatlerle Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Şurası Müfettişleri , MASAK çalışanı ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM grupları de dayanak verdi.

10 ay teknik takip yapıldı

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık basamağında 10 ay mühletince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 başka kabahat örgütü tespit edildi.

Tekel oluşturmuşlar

Kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattılar

Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli operasyon

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Konseyi ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 grup, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi vazife aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka hata örgütü önderi de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma süreçleri devam ediyor.

Erol Evcil kimdir?

Erol Evcil, 2 Mayıs 1966 tarihinde Mudanya’da doğdu. Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu ve kara para aklama gerekçesiyle yargılanan Bursalı iş adamı. Eşrefoğlu Turizm şirketiyle 1986 yılında iş hayatına atılan Evcil, 1991 yılında Cavit Çağlar’ın oğlu Mustafa Çağlar’la yakın münasebeti sayesinde iplik işine girdi. Çağlar ve Ali Osman Sönmez’den iplik alarak piyasaya girdi. Uzun mühlet geçersiz pasaport alarak askerlikten kurtulmak için hile yaptığı gerekçesiyle gıyabi tutuklama kararıyla arandı.