CHP’li Özel: Bürokraside kendisi gelemeyen ailesini bize yolluyor

Halk TV ekranlarında yayınlanan Şirin Payzın’la Kelamım Var programının konuğu CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel oldu. Gündeme dair değerli değerlendirmelerde bulunan Özel, Erdoğan iktidarının seçim stratejisine ait de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Erken seçim olursa Erdoğan kazanacağı için yapmaz, kaybedeceğini bildiği için ileride daha fazla kaybetmemek için yapar” diyen Özgür Özel Ankara kulislerinde konuşulan erken senaryosunu şu formda anlattı,
“Denilen şudur ki seçimi kaybedeceklerini bile bile yapacaklar. Bu ekonomik krizi muhalefetin kucağına atacaklar. Güçlü bir medyaları var, bir tek TRT ile Anadolu Ajansı olağana dönebilir, onun dışında bütün kanallar ellerinde. Bürokraside güçlüler. Yargı bürokrasisinde yeni hükümeti zorlayacak formda yargı pürüzleri olacak, sıkı bir muhalefetle ve Ulu Divan olmadan yani kirli çamaşırlar meydana saçılmadan krizi muhalefetin kucağına atıp bir devir için muhalefette kalmayı göze alabileceklerini söylüyorlar. Erdoğan ekimde seçime gidecekse kazanacağını bildiği için değil, martta ya da haziranda daha fazla kaybetmemek için gidiyor diye bir savda var.”

Payzın’ın bu tabloya karşı ‘muhalefet olarak karşı bir strateji geliştiriyor musunuz?’ sorusuna Özel, “En geç 12 ay sonra ülkenin iktisadını devralacağız. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve iktisat ortasında inanılmaz bir temas var…
Ukrayna bombalanıyor enflasyonu yüzde 17 bizde yüzde 73 gerçekte yüzde 163. Türkiye’de bir iktidar değişikliği görüldüğünde iktisattaki berbat gidişatta bir durma olacak”
dedi.

Bürokraside ve bilhassa Merkez Bankası’ndaki mobbing ve sürgünlerden de bahseden Özel şunları söyledi, “Türkiye Merkez Bankası’nda mobbingin ötesinde sürgünler yaşanıyor. ‘Yapamazsınız’ diyeni İzmir şubesine, Denizli şubesine gönderiyorlar. İşi gücü makro iktisatta tahlil yapıp reçete üretmek olan çok üst seviyeye gelmiş bireyler partimize başvuruyorlar. Yakınları vasıtasıyla başvuruyorlar. Diyorlar ki ‘Benim oğlum şu kadar müddettir başekonomist’. Enflasyon faiz probleminde ya da ‘Kur Muhafazalı Mevduat sıkıntısı şöyle bir felakete götürür’ dediği için ‘sen sus’ deyip misyondan el çektirmeleri falan bırakın Denizli şubesine İzmir şubesine gönderildiği ve 1 yıllık düz memur misyonunda yollandıkları söyleniyor. Bürokratların muz cumhuriyetinde olmayacak işler yaptığını da anlatıyorlar. Merkez Bankası çalışanlarının bilhassa mobbinge sürgüne uğrayan yahut şikayetçi olanlar, kendisi gelemeyen ablasını yolluyor, babasını yolluyor, ‘buna bir şey deyin bir de bizi bilin’ diyorlar” dedi.