CHP’li Özel: Beşli çetecikler ‘Reis’ değiştirmek istiyor

CHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun dün toplumsal medya hesabından paylaştığı ‘Beşli Çete’ tweetine ait konuşan Özel, “Gemiyi erken terk etmek isteyenler var. Bizim tarafa atlamak istiyorlar. Genel Lider dün onlara ‘Durun’ dedi. Zira CHP’nin iktidar olduğu periyotta bugünkü üzere bir ilgiye gerek yok ki. Beşli çetecikler ‘reis’ değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, hukuk olacak. Kemal beyefendi, münasebet kurmak isteyenlerle kurar lakin bugünün suçluları devletin borçlularıyla… Kamulaştırılacaklar. Otoyoldaki gişeleri balyozla kırdığımız günleri göreceğiz. Daima bir arada göreceğiz” dedi.

Özel’in satırbaşları şöyle:

Süleyman Soylu sayın suçişleri bakanımız dün 15 Temmuz Darbe Teşebbüsüyle ilgili katıldığı bir aktiflikte günlük dezerformasyon kotasını doldurmuş. ‘Bize ikide bir yargılanacaksınız diyenler talimat almıştır bunun öbür izahı yoktur’ diyor. Biz geçmişte hukukun dışına çıkanların, insanların geleceğini, parasını çalanların, uyuşturucu baronların peşini bırakmayacağız diyoruz. Rüşvetçilerin peşini bırakmayacağız diyoruz. Sayın Nebati üstüne alınmıyor, Orman bakanı üstüne alınmıyor. Neden Süleyman Soylu üstüne alınıyor? Yarası olan gocunuyor galiba. Biz, ‘Suçlulardan hesap soracağız’ diyoruz, Soylu çıkıp ‘Beni yargılayacaklar’ diyor. Vatandaşlarımızın hepsine söylüyoruz. Bu sıkıntıyı üstüne alınıp her gün bağıran Süleyman Soylu buna neden gerek duymaktadır?

Bakan Alim’in açıklamasına tepki

Çalışma Bakanının berbat yaptığı çok şeyler var. Çalışma Bakanı bu ortalar çokça konuşuyor. Bazen yanlışsız söylüyor, bazen saçma söylüyor. Dün ‘Türkiye’de her gelir kümesinde ailenin kapısında otomobil var. Çocukları okuyor’ dedi. Yüksek gelirli ailelerin kapısında otomobil var, onun altındaki ailelerin vardır. Orta direğin arabası olsa bile akaryakıt koyacak parası yok. Düşük gelir kümesinden, yoksul fukaranın kapısında ne arabası var? Adamın meskene ekmek almaya parası yok.

Çocukları okumasın mı? Muhakkak gelir kümesinin çocukları okusun, düşük gelir grubundakiler okumasın… Ne demek ya? 20 yılın sonunda çocuk okutmayı bir refah ölçütü olarak gören bir bakanla karşı karşıyayız.

Basın Ahlak Esasları’nda değişiklik

Sansür yasasını ağır muhalefetimiz ve toplumda oluşan yansılar üzerine 1 Ekim’e bırakmışlardı. Bu süreyi yanlışsız geçirip, basın emek örgütleriyle çalışın, muhalefetle görüşün, bu maddeyi düzeltelim demiştik. Fakat Resmi Gazete’de Basın Ahlak Temelleri’ne dair kararlar yayımlandı. AK Parti tekrar tıpkı AK Parti. Dönüp kimselere sormamışlar.

İşin özeti şu. Kozmik, BirGün, Cumhuriyet, Yeni Asya, Karar, Ulusal Gazete ve kendilerine müzahir olmayan ne kadar basılı yayın organı varsa onları zapturap altına almak için yeni bir çalışma. Saray rejimi gururla sunar.

‘Beşli çetecikler ‘Reis’ değiştirmek istiyor’

Sayın Genel Liderimizin tweeti çok konuşuluyor, konuşulmaya devam edilecek. İktidar değişimini birinci evvel köylerde muhtarlar, Ankara’da bürokratlar… Biz köydeki muhtar değişimlerini görüyoruz.

Bürokrasiden belge yağıyor. Bugünkü durumda cürüm duyurusu ile tüketilmek istenmeyenler, gelecekte bağımsız yargı için saklanıyor. Bir kısmı ile ilgili gerekli süreçler yapılıyor. Bir de başka taraftan gemiyi erken terk etmek isteyenler var. Bizim tarafa atlamak istiyorlar. Genel Lider dün onlara ‘Durun’ dedi. Zira CHP’nin iktidar olduğu devirde bugünkü üzere bir alakaya gerek yok ki. Beşli çetecikler ‘reis’ değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, hukuk olacak. Kemal beyefendi, ilgi kurmak isteyenlerle kurar lakin bugünün suçluları devletin borçlularıyla… Kamulaştırılacaklar. Otoyoldaki gişeleri balyozla kırdığımız günleri göreceğiz. Daima birlikte göreceğiz.

Bu ülkede kolay, süratli, muteber ulaşım zenginlerin kullandığı bir şey olmaktan çıkacak artık.