Bir AKP ütopyası, akademinin distopyası: YÖK

YÖK’ün üniversite idareleri ve AKP teşkilatları birlikte çalışıp takımlara AKP’lileri ve tarikat üyelerini doldurduğunu söz eden Karabat, atamalarda akademiden gelmeyen çok sayıda insanın kurum içerisinde çeşitli misyonlara atandığını paylaşarak liyakatsizliğe dikkat çekti.

Karabat’ın tabirleri şu formda:

“AKP nasıl ki kamu varlıklarını gözü kapalı bir formda yağmalıyorsa, birebir kinle toplumu şekillendirmeye çalışıyor. Kendi üzere düşünen ve yaşayan beşerler dışında kimseye nefes aldırmıyor. Akademi de bundan nasibini aldı…

Ülke iktisadını yandaşlara peşkeş çekmek için kurgulayan AKP, eğitim sistemini de toplum mühendisliği emeliyle şekillendiriyor. Yükseköğretim Şurası (YÖK) idare konseyi bir AKP ütopyasını inşa ediyor.

YÖK üyesi Metin Kıratlı tıpkı vakitte Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nda misyonlu. Akademik unvanı yok. Geçmişte hakimlik yaptı. YÖK üyesi İbrahim Şenel, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda. Onun da akademik unvanı yok. Dış ticaretçi.

YÖK üyesi Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar. Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı yaptı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü İlahiyatçı Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve İlahiyatçı Prof. Dr. Mürteza Bedir de YÖK’te.

Eski Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptı. Maarif Vakfı üyesi. YÖK’te kazan kaynıyor. Zorla istifa ettirilenler, baskı uygulananlar. Rüşvet dedikoduları arşa çıkmış durumda.

YÖK’ün idaresinde rektörlerin ve başka akademisyenlerin bir seçim talihi da yok. Saray aday gösteriyor ve seçtiriyorlar. YÖK, üniversite idareleri ve AKP teşkilatları birlikte çalışıp takımlara AKP’lileri ve tarikat üyelerini dolduruyorlar.

Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini çalıyorlar. Akademisyen olmak isteyen gençler yüksek puan almalarına karşın eleniyor. Mevcut akademisyenler AKP’li yöneticilerin ağır baskısı altındalar.

YÖK üyelerinin memleketler arası arenadaki akademik yayınları çok az. Atıf sayısı da tekrar birebir formda düşük. Başarısı çok daha âlâ binlerce akademisyenimiz varken, AKP kendi ideolojisini inşa etmek için üniversitelerimizi yok ediyor!

YÖK üyelerinin yanı sıra kıymetli misyonlar alan akademisyenler de Erdoğan ve ailesinin vakıflarıyla yakın ilgi içinde. 12 Eylül darbecilerinin kurduğu YÖK, artık AKP’nin en sevdiği kurumlardan biri haline geldi.

Üniversitede başörtüsü yasağı vaktinde YÖK’e her türlü karşı olan AKP, YÖK’ü ele geçirince AKP’li olmayan herkese sözün tam manasıyla zulüm ediyor. İşte bu yüzden gençlerimiz akın akın yurtdışına gidiyor.

Eğitimde dayatılan İmam Hatip, Ensar, TÜRGEV ve tarikat baskısıyla ülkedeki kutuplaşma da körükleniyor. Toplumun ne İmam Hatiplere de ne de başkalarına karşı bir önyargısı yokken, onları ön plana çıkararak adeta çatışma çıkarmaya çalışıyor.

Her vilayette bir üniversitemiz var fakat birden fazla tabela okulundan öteye gidemiyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri ortasında artık Türkiye’den bir okul yok. Birinci 500’de vardık fakat AKP sağolsun, oradan da düştük

Özel üniversitelerde gerekli kontrol yok. Piyasacı bakış açısıyla hareket eden bu okullar, öğrencilere müşteri olarak bakıyor. Akademik muvaffakiyet yerine kâr hedefleniyor. Bu okullardaki çalışanların hakları çalınıyor. YÖK ise sessiz!

AKP ütopyası mutsuzluktur, tek aksiyonu kötülüktür. Çıkarı için her kalıba girmektir. Hukuk, demokrasi tanımaz, kozmik rastgele bir ahlaki korkusu yoktur. Artık bunu “dava” diyerek eğitimle topluma dayatıyorlar.

Sevgili gençler, öğrenciler ve akademisyenler. Az kaldı… AKP gidecek ve el birliği ile eğitim sistemimizi tüm bu kötülüklerden arındıracağız.”