Bakan Kurum: 170 ihbar aldık, bir vatandaşımız kayıp

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kabine toplantısının akabinde selin etkilendiği Kastamonu Bozkurt’a geldi. Kurum, afet bölgesinde yaptığı inceleme ve toplantının akabinde basın açıklaması yaptı. Kurum, yaptığı açıklamada selden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun diyerek, “Çok şükür her hangi bir can kaybımız yok. AFAD’ın yapmış olduğu Türkiye Afet Planı çerçevesinde hiçbir can kaybımız yaşanmadı, vatandaşlarımızın maddi hasarları var ve o hasarları da süratli bir biçimde giderme çabası içerisindeyiz” tabirlerini kullandı.

‘663 işçi, 320 araç ve ekipmanla arama-kurtarma faaliyetlerine başladık’

Bakan Kurum, tüm ünitelerin süratli bir biçimde çalışmalara başladığını aktararak “Kastamonu genelinde Vilayet Afet Uyum Müdürlüğümüz koordinesinde 663 işçi, 320 araç ve ekipmanla arama-kurtarma faaliyetleri başlatıldı. Bir tane taşınabilir baz istasyonumuz bölgeye sevk edildi. Bir tane Jandarma Arama Kurtarma grubu İnebolu’da görevlendirildi. Bu sel afetinde birinci kez erken ikaz sistemi devreye girdi” biçiminde konuştu.

Kurum, yaptığı konuşmanın devamında şunları lisana getirdi:

“Kastamonu’da son 24 saatte İnebolu’da metrekareye yaklaşık 152 kilogram yağış düştü. Çatalzeytin’de 125 kilogram metrekareye yağış düştü. Küre’de 121 kilogram yağış düştü. Başka ilçelerimizde de 50 ila 100 kilogram metrekareye düşen yağış ölçüsü var. Bugün itibariyle sabah 9 itibariyle meteoroloji genel müdürlüğümüzün datalarına nazaran 12 saate 50 kilogram yağış düşmesini bekliyoruz. Bu çerçevede gerek Bozkurt ilçemizde gerek etkilenen öbür ilçelerimizde önlemlerimizi an be an almaktayız.”

‘Bir vatandaşımız kayıp’

Bakan Kurum, bölgede arama-kurtarma faaliyetlerinin başladığını söyleyerek, “Şu ana kadar 170 ihbar aldık ve bu ihbarın hepsine ulaşıldı. Bir vatandaşımız kayıp, Küre İkizciler Köyünde Recep Bakırcı, 22 yaşında. Takımlarımız arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyorlar. Gelen ihbarlar sonucunda 130 vatandaşımız tahliye edildi. Yeniden AFAD koordinesinde sel beklenen bölgelere iki gün öncesinde araçlarımız buraya gönderildi ve burada hazır tutuldu. Sel riski beklenen bölgelerdeki vatandaşlarımızı inançlı bölgelere taşıdık. Bu çerçevede 180 vatandaşımızı öğrenci yurtlarımızda, otellerimizde konuk ediyoruz. Şuna itibariyle güç ıstırabı yaşadığımız köy 31 tane. Köy yollarımızda 118 ulaşamadığımız köyümüz var. Vatandaşlarımızdan haber alıyoruz her hangi bir hayati tehlike kelam konusu değil. Barınma hizmeti verdiğimiz 1650 vatandaşımız var, yarın itibariyle beslenme kümemiz, Kızılay bu sayıyı 2 bine çıkaracak. Şuan İnebolu ve Abana ilçemizde içme suyuyla ilgili sorunlar var, yarından itibaren meseleleri çözecek adımları Vilayetler Bankası takımlarımız, belediyelerimiz aracılığıyla atıyor olacak” dedi.

‘Kastamonu ve ilçelerine 15 milyon TL nakdi yardım’

Kurum, selden etkilenen bölgelere nakdi yardımların yarın itibariyle başlayacağını duyurarak, “Hasar gören yerlerin tespitlerinin yarın Yapı işleri Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütüyor olacağız. Yeni imalatların üretimine yarın itibariyle başlayacağız ve tüm belediyelerimize bu noktada nakdi yardımlar yarın itibariyle hesaplarına geçecek. Kastamonu vilayetine ve ilçelerine nakdi yardımlar yarın hesaplarına geçecek. Şuan itibariyle 15 milyon lira bir nakdi yardımı vilayet ve ilçelerine göndermiş bulunuyoruz” biçiminde konuştu.