Avrupa’nın enerji endişesi Norveç hükümetini harekete geçirdi: Enerji sektörü grevine müdahale

Norveç’te hükümet, petrol ve doğalgaz dalındaki personellerin başlattığı greve Avrupa’daki güç krizini kötüleştireceği gerekçesiyle müdahalede bulundu. Çalışma Bakanlığı, grevin sona erdirildiğini duyurdu. Çalışma Bakanı Marte Mjøs Persen, yaptığı açıklamada, “Anlaşmazlık, tüm Avrupa için bu kadar büyük toplumsal sonuçlara yol açabiliyorken, buna müdahale etmekten öteki seçeneğim yok” dedi.

‘İşçiler en kısa vakitte işbaşı yapacak’

Enerji dalı çalışanlarının örgütlü olduğu Lederne Sendikası Lideri Iudun Ingvartsen ise, grevin hükümetin kararı ile bitirildiğini doğrulayarak çalışanların en kısa vakitte işbaşı yapacaklarını kelamlarına ekledi.

Norveç Petrol ve Gaz (NOG) Çalışanları Lobisi tarafından yapılan açıklamada ise, “Hükümetin durumun ciddiyetini anladığını ve Norveç’in Avrupa’ya sağlam ve istikrarlı bir doğalgaz tedarikçisi olarak prestijini korumak için harekete geçtiğini görmekten memnunuz” denildi.

Rusya’dan sonra Avrupa’nın en kıymetli ikinci doğalgaz ve güç tedarikçisi Norveç, bilhassa Rusya’nın 11 Temmuz’dan itibaren 10 gün mühletle bakım nedeniyle kapatacağını duyurduuğu Kuzey Akım 1 gaz boru sınırı sebebiyle yüksek talep görüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrasında Norveç, Avrupa’nın sağlam ve öngörülebilir bir tedarikçisi olarak görülüyor.

Ne olmuştu?

Geçen hafta ülkedeki güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar, fiyat konusunda mutabakata varılamadığı için greve gitme kararı almıştı. Maaşlarında artış talep eden emekçilerin grevi Avrupa’daki güç krizini daha da kötüleştireceği için kaygılara sebep olmuştu. Financial Times grevin, Norveç’in doğalgaz üretimini hafta sonuna kadar yaklaşık yüzde 60 oranında azaltacağı iddiasını yazmıştı.

Norveç’te güç dalı çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının sonrası Avrupa’da gaz fiyatları yaklaşık yüzde 7 artarak 157 euro olmuştu.

halktv.com.tr/Dış Haberler