Araç alacaklar dikkat: Uyarı niteliğinde rapor

Araç alacaklar dikkat: İhtar niteliğinde rapor

AlixPartners’ın yayımladığı rapora nazaran, pandemi müddetince, elektrikli araçların üretimi için gerekli hammaddelerin maliyeti, pandemi öncesinin iki katından fazlaya yükseldi. Maliyetteki artışlar, General Motors ve Tesla üzere büyük üreticilerden, Lucid ve Rivian üzere start-up lara kadar, otomobil üreticilerinin yeni araçların fiyatlarında artışa gideceğine işaret ediyor.

Mayıs ayında bir elektrikli aracın ortalama maliyeti araç başına 8255 dolara yükseldi. 2020 yılının Mart ayında bu sayının 3381 olduğu düşünülürse bu durum yüzde 144 artış demek oluyor.

Burada bahsedilen hammaddeler ise nikel, kobalt, lityum üzere, elektrikli araçların çalışabilmesi için ana modül olan akünün üretimi için gerekli hususlardır. AlixPartners’ın raporuna nazaran son iki yılda, elektrikli araçların üretimine özel maliyetler 2000 dolardan 4500 dolara yükseldi.

Motorlu araçlarda maliyet yüzde 106 arttı

CNBC’de yer alan habere nazaran; maliyetlerdeki artışlar elektrikli araçlarla sonlu değil. Klâsik içten yanmalı motorlu araçların maliyetleri de bu süreçte iki katından fazlaya yükseldi. 2020 yılının Mart ayından bu yana, içten yanmalı motorlu araçlar için maliyet araç başına 1779 dolardan 3662 dolara yükseldi ve bu yüzde 106 artış demek oluyor.

Maliyetteki bu yükselişin kaynağı ise çelik ve alüminyum fiyatlarındaki yükselişler.

Fiyat artışı bekleniyor

Gelecek yıllarda, elektrikli araba üreticilerinin hırsla piyasaya süreceği yeni araçlar maliyet artışlarına yol açacak.

AlixPartners, 2024 yılına kadar, global piyasalardaki elektrikli araçların sayısının 80’den 200’e yükseleceğini kestirim ediyor. Bunun sonucunda AlixPartners’ın iddialarına nazaran, yükselen maliyetler, elektrikli araçların piyasaya sürülüş suratında bir sakinliğe yol açacak. Zira artan maliyetlerle birlikte, araba üreticileri, piyasaya süratle araç sürmek yerine, tekrar kar edebilme korkusuna odaklanmış olacaklar.

Ford’un finans yöneticisi John Lawler’ın açıklamasına nazaran, artan maliyetler yüzünden elektrikli Mustang March-e modelinden elde edilmesi beklenen kar elde edilemedi. Lawler’a nazaran, model 2020 yılının sonlarında birinci piyasaya sürüldüğünde kar edilebilirliği yüksekken, artık bu durum geçerli değil.

Bir yandan, araba üreticileri alıcılar için fiyatları yükseltmeye devam ediyor. General Motors, Cuma günü, elektrikli Hummer aracının fiyatını 6250 dolar arttıracağını açıklamıştı. Araba üreticisi, bu artış için, kesimlerde, teknolojide ve lojistikteki maliyet artışını suçlamıştı. Tesla, Rivian, Lucid ve başka üreticiler de daha evvel üretim maliyetlerindeki artış hakkında açıklamalar yapmışlardı.