61 göçmenin öldüğü batan tekne davasında 61 kez ceza talebi

Van Gölü’nde 61 kaçak göçmenin öldüğü tekne faciasıyla ilgili 12 sanığın yargılanmasına ait davada cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı, belgede yer alan tüm sanıkların 61 defa ‘olası kastla adam öldürmek’ ve ‘nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma’ hatasından cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Ne olmuştu?

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nde, 27 Haziran 2020 saat 22.00 sıralarında, kaçak göçmenleri bindirdikleri tekneyle Van Gölü’ne açılan kuzenler Servet ve Medeni Akbaş için kayıp ihbarı yapıldı. Alabora olan tekneden yüzerek kurtulan Uygar Akbaş, 28 Haziran’da saat 23.00 sıralarında Tuşba ilçesi Çitören Mahallesi yakınlarında bulunup jandarmaya götürüldü. Uygar Akbaş’ın verdiği bilgi doğrultusunda, Servet Akbaş ile kaçak göçmenlerin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatıldı. Olaydan 11 gün sonra batan teknenin yeri, Çarpanak Adası’na 1 kilometre uzaklıkta ve gölün 107 metre derinliğinde tespit edildi. Takımların çalışmasıyla 61 kaçak göçmenin cesedine ulaşıldı.

Kaptan hala kayıp

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 6’sı tutuklu, 12 sanık hakkında ‘nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma’ ve ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına sebebiyet verme’ cürümlerinden Van 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Sanıklar hakkında 38’er yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istendiği iddianamede teknedeki yolcu sayısının tespit edilemediği ama 100’ün üzerinde yolcu bulunduğu belirtildi. Ayrıyeten tekne kaptanlarından Uygar Akbaş’ın jandarma takımlarınca yakalandığı, Servet Akbaş’ın ise şu ana kadar meyyit ya da sağ olarak bulunamadığı kaydedildi. Bu nedenle tekne kaptanlarından Servet Akbaş da sanık olarak davada yer aldı. Ayrıyeten Akbaş’ın yaşama ihtimali olduğu değerlendirildiğinden başsavcılığın talebiyle Van 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nce hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Tek tutuklu sanık tahliyesini istedi

Van 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın 9’uncu duruşmasında, teknenin kaptanı olduğu ileri sürülen lakin olaydan sonra canlı ya da meyyit olarak bulunamayan sanık Servet Akbaş’ın dışındaki 1’i tutuklu, 12 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada sanık ve müdafi avukatları hazır bulundu. Duruşmaya SEGBİS ile katılan ve 2 yıldır tutuklu yargılanan sanık Uygar Akbaş, tahliyesini ve beraatını talep etti. Davanın tek tutuklu sanığı Uygar Akbaş’ın avukatı, Şahin Cangüleç müvekkilinin meydana gelen mevtten sorumlu olmadığını, tekne sahibi olmadığı için cürüm sürece kastının da olmadığını ve uzun mühlet tutuklu olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu.

Tahliye talebi reddedildi

Cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında dava evrakında yer alan tüm sanıkların 61 defa ‘olası kastla adam öldürmek’ ve ‘nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma’ hatasından cezalandırılmasını istedi. Savcı, tekne kaptanlarından olan, meyyit ya da sağ olarak bulunamayan Servet Akbaş’ın yaşama ihtimali olduğu, hala cesedine ulaşılamadığı ve sanık hakkında yakalama kararının infaz edilmediği, sanığın savunmasının alınamadığını belirterek, başka sanıklar hakkındaki kovuşturmanın sürüncemede kalmaması gerekçesiyle belgenin ayrılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise davanın tek tutuklu sanığı Uygar Akbaş’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 26 Ekim tarihine erteledi.